Çerkezköy Dynobil Oto Ekspertiz | Arama Butonu

Oto Ekspertiz Makinaları

Çerkezköy Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz Makinaları

Oto Ekspertiz Makinaları

Oto ekspertiz hizmeti veren firmaların bu hizmeti sunarken kullandıkları birçok cihaz mevcuttur. Bu cihazlar kullanıldıkları testere göre konumlandırılmışladır. Oto ekspertiz hizmetinde bir aracın durumunu anlamak için o araca uygun ekspertiz makinaları kullanılmalıdır. Örneğin bir 4×4 arazi aracının yol tutuş performasını, fren performansını önden veya arkadan çekişli araçlarda kullanılan test makinalarıyla ölçmek mantıklı değildir. En iyi sonuç bu hizmeti vermek üzere programlanmış cihazlarla ölçüm yapmaktır.
Kullanılan oto ekpertiz makinaları şu şekilde sıralanabilir;

Dinamometre
Fren Test Cihazı
Amortisör Test Cihazı
Yanal Kayma Cihazı
Boya Kaporta Ölçüm Cİhazı
Elektronik Arıza Tespit Cihazı
Rot Balans Ayar Cihazı

 

“Bir aracın performansını ölçmek için tasarlanmış bu cihazlarla birlikte araçta yol tutuşundan frenlemesine kadar bir çok önemli özelliği test edilmektedir. Araçların uzun yol şartlarında ve şehir içi sürüş ortamında karşılaması gereken tüm faktörler bu makinalar sayesinde test edilmektedir. Fren Test Cihazı aracın durma mesafesine ne kadar sürede erişebileceğini test eder. Bu testte balataların görevlerini ne kadar yerine getirip getirmediği test edilir ve frenleme bölmesi içeren bir platform sayesinde araç hızlandırılarak bir anda fren yapması sağlanır. Araca yüklenen sürtünme kuvvetine balataların ne kadar dayandığı ölçülerek, balataların bu performansına puan verilir. Bu testte aynı zamanda el freni de test edilir. Bu ölçümler sonucunda aracın frendeki sapmaları hesaplanır ve kritik durumda olan taraflar ekspertiz raporunda belirtlilerek araç sahibi uyarılır.”

Oto ekspertiz makinaları arasında yer alan ölçüm araçlarından birisi de amortisör oto ekspertiz cihazları olarak gösterilebilir. Bu cihaz araçtaki süspansiyon sistemlerini inceler. Araç bir platform üzerinde sarsıntı oluşturularak ileri geri sallanması sağlanır. Bunun sonucunda süspansiyonlara binen yüke süspansiyonların ne kadar dayanabilidği ölçülür ve 100 üzerinden bir tutunma puanı verilir. Özellikle engebeli arazilerde ve çukurlu düzlüklerde kullanılan araçlarda süspansiyon sistemlerine fazla ağırlık bindiğinden uzun süreli sürüşlerde bu parçalar zayıflamaktadırlar. Bu yönden araca amortisör testi yaptırmak sürüş için çok önemlidir.

Bir diğer test ise araçtaki yanal kayma oranını test etmektedir. Araçta rot balans ayarı iyi yapılmadığında araç bazen direksiyon yönü düz olsa bile tekerlerden dolayı sağa veya sola sapma yapabilmektedir. Bu özellikle ilerlediği durumlarda çok tehlikeli bir durumdur. Yanal kayma cihazı sayesinde araçtaki sapma oranı test edilir ve sapma derecesi eğer yüksekse sürücü bilgilendirilir.

 

Oto Ekspertizde Dinamometre (Dyno) Testi Nedir?

Araçlar fabrika çıkışı belli bir motor performansı ve beygir gücüne sahiplerdir. Ancak aracın uzun süre kullanımında doğal olarak motor performansına ve beygir gücünde kayıplar olabilmektedir. Dinamometre olarak adlandırılan cihaz aracın gücünü ve motor performansını ölçer. Bu ölçümde bakılan özellikler aracın ağırlıktaki performası, tekerlere giden beygir ve tork gücünün değeri gibi aracın performans değerleri incelenir. Yapılan testler sonucunda araçta ne kadar beygir gücü kaybı olduğu saptanır, motor performansındaki değişim orjinaliyle kıyaslanır ve rapor olarak araç sahibine teslim edilip bilgilendirilir.

Oto Ekspertiz Makinaları Nerelerden Bulunabilir?

Oto ekspertiz makinalarının üretimi Türkiye’de de yapılmaktadır. Oto ekspertiz açmak isteyen bir girişimci cihazları Türkiye içerisinde bulabileceği gibi yurtdışından da getirtilebilir. Ekspertiz makinaları fiyatları doğal olarak yurtiçinde daha uygun olacaktır.

Oto Ekspertiz Makinaları Her Çeşit Araç İçin Kullanılabilir Mi?

Otomobil sektöründe bir çok farklı özelliklere sahip araçlar öne çıkmaktadır. Özellikle otomobil sınıfı, suv olarak da bilinen arazi aracı sınıfı, kamyon-minibüs sınıfı gibi ekspertizde ücret tarifeleri de farklı olan sınıflar bulunmaktadır. Bu araçların ağırlıkları ve performansları değiştikleri için test edilirken farklı test cihazlarının kullanımı gerekebilir.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.